تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل
بستن تبلیغات [X]
ماکیان البرز
گذشته اندرز میکرد زخرید گاو شیری می بایست ازسالم و بیمارنبودن آن اطمینان پیدا فرمائید . باید توجه فرمائید که گاو موضوع حیث به طور آراسته واکسینه گردیده هست وکارت بهداشت دارااست . یک گاو سالم،‌تحرک کافی،‌چشمان شفاف، درشت و براق،‌موهای براق و تمیز،‌گوش برجسته و سیخ ،‌پوزه صاف و مرطوب و لب های گشاده داراست .
دقت کنید تا تکان های غیرعادی گاو را با تحرک وشادابی آن خطا نگیرید . گاو را جنبش دهید تا ازمناسب بودن مسافت سم ها،‌راه رفتن منظم گاو ولنگ نزدن آن،‌ مطمئن شوید .

خصوصیت
های مخصوص گاوهای شیری 1-
قد و قامت(اندازه قد) عالی می باشد بدانید که قد حیوان اثری درشیردهی آن ندارد .
البته گاو کوچک و ضعیف به علت این که نمی تواند غذای بیشتری بخورد ودرتلقیح تصنعی به اسپرم های خوب،‌جواب نمی دهد،‌برای حفظ مطلوب نمی‌باشد .
در هر صورت گاوها را به سه مدل تقسیم می کنند: 1-
قد بلند به ارتفاع 150 تا 5/147 سانتی متر 2-
قد متوسط به ارتفاع 140 تا 5/137 سانتی متر 3-
کوتاه قد به ارتفاع 130 تا 5/127 سانتی متر 2-
عمق بدن عمق بدن گاوشیری را با خط کشهای اختصاصی (کولیس) اندازه گیری می نمایند . البته با دیدن ظواهر گاو نیزمی توان به عمق بدن آن پی برد . به طوری که هرچه مسافت گودال شیر تا آخرین دنده ازقسمت عقبی حیوان عمده باشد، آن حیوان غذای بیشتری می تواند بخورد و قدرت تولیدبالاتری دارد . ولی این صفت ارتباط مستقیمی بامیزان تولید شیر ندارد ولی درعمراقتصادی وتوانایی گاو برای ایجاد بخش اعظم اثر دارااست .
3-
زاویه دار بودن بدن درمنظر پشتی این صفت به طور مستقیم با شیرواری گاو ارتباط داراست . زاویه داربودن یعنی هر وقت از عقب حیوان به سمت سرش نگاه کنیم،‌یک زاویه تیز که در سمت نهایی گردن باریکتر می شود،‌ببینیم . هرچه این زاویه تیزترباشد ، دام ازنظر خصوصیت های شیرواری،‌وضعیت بهتری دارااست . اما باید دقت داشته باشید که نباید این صفت را با لاغری گاو خطا گرفت .
زاویه داربودن گاو درمنظر پشتی نشان می دهد که این گاو سروگردن کشیده،‌ دنده های برجسته و ظریف وبدنی کشیده و موزون داراست . درحقیقت کمر صاف، سفت و قوی،‌گردن نازک و کشیده، نداشتن غبغب وزاویه داربودن گلو موجب به وجود وارد شدن چنین زاویه ای شده می باشد .
-
عرض وزاویه کپل عرض کپل رابطه مستقیمی با زایمان آسوده وبه جهان وارد شدن گوساله سالم و درشت دارااست . هرچه پهنا کپل گاو شیری عمده باشد، بهتر می باشد . برای پی بردن عرض کپل، کافی می‌باشد که فاصله دو استخوان مفصل خاصره راست و چپ گاو را میزان گیری کنیم . فاصله این دو، نشان دهنده عرض کپل گاو می باشد .
نکته
مهم نکته مهم دیگر این هست که زاویه کپل گاو می بایست یک شیب ملایم از سمت برجستگی مفصل ران به استخوان ورکی زیر گاو داشته باشد . برای اندازه گیری این زاویه می بایست به استخوان مفصل ران گاو توجه فرمایید وشیب آن را نسبت به محل پین گاو آنالیز فرمائید . شیب فراتر و شیب تحت تر برای گاو شیری مطلوب نیست و موجب ناراحتی هایی درتولید نظیر وخروج ناقص ترشح های رحمی گاو می شود . همینطور دقیق بودن و یک نواختی دم ازمحل اتصال تا انتها،‌نشان دهنده شیرواری گاو میباشد .
5-
پاها و صورت قرارگرفتن آنها -
پاهای جلو پاهای جلو می بایست بدون واسطه وبدون خمیدگی به تن وصل شده باشند و بیش از حد بلند یا این که کوتاه نباشند . همینطور فاصله دو پا،‌نشان دهنده پهنا سینه هست . عرض سینه متوسط ویا بیش ازحد متوسط درعمر اقتصادی حیوان وشیرواری گاو اثر دارااست .
-
پاهای عقب عالی می‌باشد بدانید که موقعیت دو مفصل خرگوشی گاو درشیرواری آن اثر دارااست . به طوری که هرچه مفصل پاهای عقب گاو ظریف خیس باشد،‌گاو شیروارتر می باشد . به علاوه پاهای عقب گاو درمنظر پشتی بایستی بدون واسطه و فارغ از انحراف به داخل تن وصل باشند . به طوری که بتوان مستطیلی را در بین دو پای عقب گاو ترسیم کرد . در شرای دو مفصل پاهای عقب گاو به نیز نزدیک و پاها و سم ها به خارج منحرف باشند،‌کمترین قیمت را به آن گاو می دهند . هم اکنون آنکه پاها می بایست بدون انحراف و مفصل های خرگوشی می بایست با ران،‌ پاها و سم ها، موازی باشند .
در شرای پاهای گاو را از پهلو نگاه فرمایید بایستی مفصل های خرگوشی پاهای عقب داسی صورت باشند . البته بایستی توجه کنید که گهگاه ممکن است گاو به عامل اشکال درلگن ویا عفونت،‌ سم ها و پاهای خویش را به داخل کج نماید . به این ترتیب نباید این زمینه را با خمیدگی داسی صورت پاهای عقب اشتباه گرفت .
6-
ارتفاع پستان عقبی این طول نشان دهنده گنجایش تولید شیر درگاو میباشد . برای تحلیل این صفت کافی میباشد فاصله زیر فرج دام را تا محل اتصال پستان به تن گاو میزان بگیرید . هرچه این فاصله کمتر باشد، بهتر است .
7-
عمق پستان عمق پستان یعنی بررسی شرایط کف پستان (به غیر از نوک آن) با مفصل خرگوشی پاهای عقب . ولی صحیح می‌باشد که هرچه پستان بزرگتر باشد،‌شیر بیشتری را درخود جای می دهد،‌ولی یک پستان با عمق بیشتر(حجیم تر)زودتر به آسیب و ورم پستان کثیف می شود .
بنابراین دربررسی این صفت بایستی به سن دام اعتنا کرد . به طوری که هرچه سن دام بالاتر رود، عمق پستان اکثر می شود . درتلیسه ها می بایست کف پستان نسبت به مفصل خرگوشی،‌حدود 3 انگشت(5 سانتی متر)بالاتر قرار گرفته باشد .
8-
نگه دارای پستان ها(لیگامان ها) نگه دارنده ها درحقیقت رباط های وسطی محفظه پستان می باشند . این رباط ها چنان درمنظره پشتی قرارگرفته اند که به حیث می آید محیط پستان به دو نصیب تقسیم شده هست . رباط ها درحقیقت نگه دارنده های کلیدی واولیه پستان هستند .همچنین عامل مهمی درنگه داشتن پستان درمحل حساس خویش میباشند . در صورتی‌که نگهدارنده پستان ضعیف باشد،‌پستان به شرایط ریلکس و پاندولی درمی آید . درنتیجه ارتفاع قدمت اقتصادی گاو اندک می شود . به این ترتیب هنگام خرید یک گاو شیری باید اعتنا داشت که درمنظره پشتی درحالی که پستان پرازشیر هست ، اواسط پستان گاو ، خط وجود داشته باشد . همینطور این خط و رخنه‌ بین پستانی،‌عمیق و سراسر پستان را فراگیر باشد .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : جمعه 2 فروردين 1398
مصالحی که برای سقف مسئله به کارگیری قرار می گیرد، معمولا در منزلت بسته، تیرآهن و خشت و در مقام باز، ایرانیت و ورقه های فلزی می باشند . باید همت نمود از ساخت سقف های هادی حرارت مثل حلبی و آهن سپید دوری کرد چون اینگونه سقف ها گرما و سوز و سرما را به شدت منتقل می کنند . در حالتی که از ایرانیت برای سقف به کار گیری شود برای جلوگیری از ورود گرما به درون جایگاه اضطراری میباشد سقف با پشم شیشه و یا این که یک لایه کاه گل پوشیده شود .

- ارتفاع رده در بخش ها سردسیر، معتدل و گرمسیر به ترتیب 2 .7 ، 3 و 3 .5 متر پیشنهاد می شود .

- در جلو آغل بایستی بهاربند یا تراس آغل وجود داشته باشد و مساحت آن دو برابر فضای مسقف در حیث گرفته شود .

- درب آغل باید نسبتا بزرگ و نسبتاً به پهنا 2 .3 متر باشد تا عبور گوسفندان به راحتی رخ پذیرد .

مکان
تغذیه:
- مکان غذاخوری گوسفند در صورت مدرن و سنتی ساخته می شود . در صورت امروزی محل غذاخوری شامل علف خور (معلف) و آخور می باشد . علف، کاه، یونجه و خوراکهای پرحجم را در معلف و کنجاله و آرد جو و سایر مواد کنسانتره یا غذاهای فشرده (پلت) شده در آخور قرار داده می شوند .

- آخورها را بایستی در زیر و علف خورها را به چهره نرده ای در بالای آخورها احداث کرد .

- ارتفاع دیوار جلو آخورها باید از مرحله زمین 30 تا 40 سانتیمتر و طول دیوار عقب 1 تا 1 .5 متر باشد تا حیوان هنگام تغذیه، مواد خوراکی را با پوزه به بیرون آخور نریزد .

- باید بالای آخورها یک میله سراسری نصب گردد تا گوسفندان وارد آخور نشوند و با ادرار خود مواد خوراکی را آلوده نسازند .

- کف آخورها بایستی به رخ گرده ماهی ساخته شود تا مواد غذایی در لبه های آخور نمانده و فاسد و کپک زده نشود و موجبات مسمومیت دامها مهیا نگردد .

- در برخی از واحدهای پرواربندی اشکال علف خورها را متحرک می سازند تا هروقت بخواهند گوسفندان را در فضای گشوده و بهاربند علوفه بدهند . آخورهای متحرک را می توان با چوب یا فلز صحیح کرد .

آبشخور:

واجب میباشد در طول شبانه روز آب تمیز و کافی در اختیار گوسفندان باشد . در دسترس بودن مستمر آب برای دامها موجب هضم و جذب خوبتر مواد غذایی در دستگاه گوارش می شود و گوسفندان کمتر به سوء هاضمه در گیر شده و تندرست آنها به خطر نمی افتد . معمولا برای هر 15 راس گوسفند می بایست 45 سانتیمتر آبشخور در لحاظ گرفت .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : دوشنبه 27 اسفند 1397
فعاليت دستگاه توليد مانند دامها زیر تاثير هورمونها مي باشد و مي توان با استعمال از هورمونها هاي سنتتيك فرآيند توليد مانند را در دامها كنترل و از ظرفيت توليد مثلي آنها حداكثر استفتده را نمود .

روشهاي
مختلفي مثل ، تلقيح مصنوعي، انتقال جنين، افزايش تخمك گذاري ، هم‌زمان كردن فحلي و غيره وجود دارد متداولترين روشهاي همزمان كردن فحلي عبارتند از :
1-روش
هاي مصنوعي مثل خوراندن پروژسترون، تزريق پروژسترون، پروستاگلندين F2α
كاشت
پرو‍ژسترون مشتمل بر : سيلوستروس ، اسفنج و سيدر
2-روش
هاي طبيعي دربرگیرنده :
به کار گیری
از نور و دام نر مي باشد
بهترين رویه جهت همزماني فحلي سيدر گذاري مي باشد .

سيدر
چيست:؟
سيدر وسيله اي متشكل از سليكان رابر آغشته به 330 ميلي گرم پروژ‍سترون كه روزانه 23 ميلي گرم پرو‍سترون آزاد كه از ديواره مهبل جذب و وارد سيستم گردش خون دام مي شود .

سيدر به وسیله وسيله منحصر سيدر گذاري در درون مهبل قرار داده مي شود به اين صورت كه ابتدا شاخك هاي آنرا بطرف درون خم كرده و در وسيله منحصربه‌فرد آن قرار داه و آنگاه در باطن مهبل تخليه مي شود .


مزاياي استفاده از سيدر در مقايسه با ديگر روشها:
1-استفاده از سيدر سبب بروز حساسيت موضعي نمي شود .

2- سيدر حاوي پروژسترون طبيعي مي باشد .

3-سرعت قرار دادن سيدر نسبت به اسفنج بيشتر و نيروي كار كمتري نياز دارااست .

4-سيدر را در دامهاي كمتر از يكسال مي بضاعت و توان به راحتي به کار گیری كرد .

5-درصد
توفیق بالای 60 درصد
برنامه
زمانبندي به کار گیری از سيدر:

الف - روز صفر قرار دادن سيدر
ب‌-
روز چهاردهم بیرون كردن سيدر و تزريق هورمون PMSG
ج- 48 ساعت پس از خارج كردن سيدر قوچ اندازي و در صورتيكه تلقيح مصنوعي انجام شود بايد 55-50 ساعت پس از خارج كردن سيدر کار تلقيح صورت گيرد .

مزاياي
به طور همزمان كردن فحلي :
1-كوتاه
نمودن زمان زايش دامها
2-توليد
بره هاي هم سن و سال جهت فروش، پروار بندي و جايگزيني
3-امكان
افزايش دو و چند قلو زايي
4-امكان
به کارگیری از تلقيح مصنوعي جهت عمليات به نژادي گله
5-مديريت
در تغذيه ميش قبل و سپس از زايمان بصورت گروهي
6-كنترل
برهه زمانی زايمان در ارتفاع سال براي به کار گیری مناسب از مراتع
7-اجراي
برنامه دوبار زايش در سال
8-تشخيص
ميشهاي غير باردار يا قصر و حذف آنان از گله و در نتيجه كاهش هزينه هاي تغذيه
9-فحل
شدن و تخمك گذاري ميش ها در خارج از فصل آميزش
در طرح پایلوتی که در گله گوسفند کشت و صنعت گوهر کوه در سال 1391 با همکاری کارها دام استان بصورت مشترک به اجرا در آمد نتایج پایین حاصل شوید .

1-دوقلو
زایی7/17 درصد
2-سه
قلوزایی 1/3 درصد


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : يکشنبه 26 اسفند 1397

کاربرد

طب سوزنی در درمان کرچی مرغ مرغداران در سراسر عالم بزودی ممکنست برای آنکه یاد بگیرند از طب سوزنی چه‌طور برای مرغهای خود به کارگیری کنند تحت آموزش قرار بگیرند .

بنابرگزارشهای منتشره از سوی پروفسور لین- جن- شو ( Lin-Jen- Show ) مدرس بخش علوم حیوانی دانش گاه ملی تایوان مشخص و معلوم گردیده که این راه و روش بی آلایش سنتی از طب چینی در رویارویی با کرچی طیور مؤثر واقع می شود . پروفسور لین تجربیاتی انجام داده که ثابت می نماید طب سوزنی که بطور سنتی دامپزشکی چینی متداول بوده هست می تواند از رفتار کرچی طیور پیشگیری نماید . این پروفسور حافظه نشان ساخته که مردمان چین هزاران سال هست که برای جلوگیری از کرچی در مرغهای ساکن به به کارگیری از طب سوزنی می پردازند .

پرس پلت

نامبرده گزارش کرده که اجرای این رویکرد بی آلایش در مزرعه مرغداری نیز علمی و هم مؤثر می باشد . با این وصف، اعتبار گزارشهای مربوط به این شیوه معالجه تا این بازه زمانی بوسیله پژوهش ها علمی مسئله تائید واقع نشده میباشد .

لین برای تعیین اثر طب سوزنی روی کرچی تعداد 60 قطعه مرغ بومی از نژاد تایوانی را زیر تست قرار داده و در روز سوم کرچی، آن‌ها را به سه جور تقسیم نموده است: دسته ایکه به آنان می بایست سوزن زده شود- دسته ایکه می بایست زیر مداوای دارویی قرار گیرند و گونه در اختیار گرفتن یا این که شاهد .

دانشمندان برای جور اول در نقطه ای که میان دو ترک بینی و روی منقار مرغها میباشد سوزن اختصاصی را وارد نموده و آنرا تا دو روز در جای خود باقی نهاده اند . در تیم دوم به هر مرغ یک تزریق از داروی سیترات کلومی فنس Clomiphence citrate (ماده ایکه برای تحریک تخمک گذاری در بعضا زنان عقیم تجویز می شود) انجام گردید . به مرغهای دسته سوم در دست گرفتن هم یک ماده خنثی که معمولاً به عنوان نگاهدارنده ماده مؤثر در داروها بکار می فرآیند تزریق شد .

آن گاه از اینکارها همه مرغها را به قفسهای انفرادی خود برگردانده آب و طعام در اختیار آنها قرار دادند .خوی و توید تخم مرغ در آن ها روزی دوبار تا زمان 60 روز تحت لحاظ قرار گرفته و یادداشت می شد . نتایج حاصله نشان داده که درمان با طب سوزنی کرچی را در زمان یک تا 4 روز انقطاع می کند ولی گونه ایکه با سیترات کلومی فنس درمان گردیده بودند خلق و خوی کرچی در آنها آن‌گاه از 12 روز و نوع در اختیار گرفتن که ماده خنثی به آن ها تزریق شده بود خلق کرچی آنان آنگاه از 13 روز قطع گردید .

بنابراین، سود گیری شد که درمان با طب سوزنی در این تجربه، بطور مؤثر از کرچی مرغ پرهیز می کند ولی تجویز سیترات کلومی فنس و ماده خنثی مؤثر واقع نمی شود .

طب سوزنی در دامپزشکی علاوه بردرمان طیور می تواند به حل مشکلات ایجاد مثل در حیوانات، اسهال در خوکها و التهاب غدد پستانی در گاوها نیز یاری بنماید . لکن می گوید این نتایج از تجربیاتی که درکلنیک انجام گرفته بدست آمده اند . کارشناسهایی که در موضوع طب سنتی و علوم دامپزشکی در چین سرگرم تحقیق هستند معتقدند که این خط مش سنتی هرچند که منحصر به چین است البته چنانچه در سراسر عالم مرسوم شود اثرات سودمندی در برخواهد داشت . آنان در عین درحال حاضر خواهان حمایت های اکثر دولت جهت اشاعه و کاربرد علوم قدیمه دامپزشکی جین و همچنین تخصیص بودجه ای برای احداث یک مؤسسه تحقیقاتی - فرهنگی در این موضوع شده اند .
:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : پنجشنبه 23 اسفند 1397
عوارض
شایع در این فاز -ورم
پستان -عدم
مشاهده علامت ها فحلی -عدم
باروری -لنگش
-کتوز
-اختلالات
گوارشی راهکارهای
پیشگیری -عدم
تغییر و تحول ناگهانی جیره گاو لبریز شیر –
تامین احتیاجات بطور دقیق جهت نشان دادن نشانه ها فحلی و باروری مناسب –
تسریع در اجرای برنامه های نیز هنگامی و معالجه های مامایی در گاوهایی که علایم فحلی ندارند یا این که تلقیح را رد کرده اند –
مسیر شیردوشی مسلما از بستری مناسب (کفپوش مناسب) برخوردار باشد تا لنگش در گله قابل کنترل باشد –
بررسی و چک مدون از شیر تانکر مجموعه (BULK ANALYSIS) –
ارزیابی متابولیکی گله طبق جدول ۴ قسمت
پنجم نصیب
آخر ۶
فـاز تولـد تـا تـلیسـه شـکم اول – نصیب پنجم قسمت
پنجم فاز
۲ گاوهای انتظار زایمـان فاز ۲ (گاوهای دوره توقع زایمان) از ۲۱ روز قبل از زایش تا لحظه گوساله زایی ادامه دارااست . چنانچه این عصر کمتر از ۱۰ روز باشد، در حدود ۲۴ درصد از گاوهای کم آب به بازه زمانی دست کم ۵ روز جیره فاز ۲ را به مراد بهره مندی از نتایج موضوع انگیزه این دوره، دریافت نخواهند کرد .
بیشتر تحقیقات انجام گردیده در این عصر با چهار هدف تحت انجام پذیرفته است: –
عادت پذیری شکمبه به مقادیر بالاتر انرژی در جیره های زمینه تغذیه آنگاه از زایش –
محافظت سطح مناسب و نرمال کلسیم خون –
تقویت و تحریک همت سیستم ایمنی تن گاو –
حفظ بالانس مثبت انرژی به مراد خودداری از موبیلیزاسیون چربی های تن و کتوز تحت بالینی ارتقا تراز مواد کنسانتـره ای در این زمان منجر تغییر تحول در جمعیت میکروارگانیسم های شکمبه می شود که می توانند سطح ها بالای انرژی جیره ها را تخمیر نمایند و پرزهای شکمبه استارت به افزایش تراز و میزان می نمایند .
بالانس منفی انرژی در فیض یکسری ادله زیر می باشد: –
مصرف ماده کم آب ممکن می باشد ۱۵ تا ۳۰ درصد ذیل مقادیر آن در فاز ۱ باشد –
جنین با سرعت بالا در حالا رویش می باشد و به مواد مغذی بیشتری نیاز دارد –
گاوهای واجد جنین دو قلو، ماده کم آب مصرفی پایین تر، افت زودتر در مصرف ماده کم آب و عده جنینی بالاتری دارد –
شکل گیری ترکیبات آغوز و نوسازی بافت پستان در اکنون انجام است در این عصر کاهش وزن بدن مشهود بوده و ریسک ابتلا به کتوز در فیض موبیلیزاسیون چربی تن زیاد است . اسیدهای چرب غیر استریفیه (NEFA) اکثر زمان ها ناشی از چربیهای موبیله گردیده می باشند . اسیدهای چرب جیره به صورت تری گلیسیریدها و فسفولیپیدها انتقال می یابند .
دلایل
شایع در این فاز –
کمبود مواد معدنی و ویتامینی –
وضع حمل زودرس –
ارتقاء امتیاز بدنی –
اختلالات قلبی، عروقی –
لنگش حضور اسیدهای چرب غیر استریفیه در مقادیر بالای نرمال (بیشتر از ۰/۳ میلی اکی والان در لیتر) نشانگر اینست که در جواب به بالانس منفی انرژی، منابع چربی تن موبیلیزه گردیده اند . اسیدهای چرب غیر استریفیه ۳ تا ۱۰ روز گذشته از زایش افزایش یافته و در روز زایش به حداکثر میزان (۰/۵ تا ۰/۸ اکی والان در لیتر) می رسند و در گاوهای سلامت در مسافت سپس از زایش به پایین ۰/۶ میلی اکی والان در لیتر کاهش می یابند . جدول شماره ۱، سطح های سفارش شده برای مواد مغذی در طی فاز ۲ گاوهای انتظار وضع حمل را ارائه می نماید . استراتژی ها برای جیره گاو کم آب به شرح پایین می باشد .
مقدار مواد کنسانتره ای به ۲/۵ تا ۴ کیلوگرم (ماده خشک) افزایش دهید – با استعمال از منابع پروتئین عبوری پروتئین ناپخته جیره را تا ۱۵ الی ۱۶ درصد ارتقاء دهید که مشتمل بر ۳۶ تا ۴۰ درصد پروتئین غیر قابل هضم در شکمبه (بر حسب پروتئین خام) باشد .
اندازه چربی افزوده شده به جیره را به ۱۵۰ تا ۱۷۰ گرم در روز محدود کنید – ۲/۵ تا ۴ کیلوگرم علوفه با اندازه قطعات بلند (فله) در روز خوراک دهی فرمایید .
– علاوه بر علوفه فله که در بالا ذکر شد، تغذیه ۳/۵ تا ۵ کیلوگرم (ماده خشک) از جیره تمام ترکیب (TMR) مجموعه مالامال ایجاد (شامل منابع پروتئین عبوری، چربی، غلات و علوفه با کیفیت) بعلاوه کنسانتره فاز ۲ را در فرمان فعالیت قرار دهید .
سدیم دریافتی روزانه را کاهش دهید –
خوراک دهی تکمیل کننده نمک های آنیونیک ( ® ANIO TRANSIT ) –
خوراک دهی کروم کیلاته، بیوتین و نیاسین در قالب تکمیل کننده ( ® PROGRESS DRY ) –
در چهره مشاهده کتوز پایین بالینی نوشاندن پروپیلین گلایکول (۰/۵ کیلوگرم در روز) از روز ۳ تا ۷ قبل از زایش یا تغذیه ۷۵۰ گرم در روز پروپیونات کلسیم –
در اختیار گرفتن PH ادرار بصورت مستمـر و کارایی در محافظت مقادیر استاندارد راهکارهای
پیشگیری –
تزریق دو نوبت E+SE سه هفته قبلی از زایمان –
تامین و با صرفه سازی ساخت پیش سازهای چرخه کربس به مراد پیشگیری از پیدایش کتوز و کبد چرب از قبیل: کبالت، پروپیونات کلسیم، نیاسین، لاکتات و پروپیلین گلایکول –
ارزیابی و معاینه تندرست گوساله بصورت روزانه در فیس تاخیر در زایمان فاز
۳ گاوهای جدید زا فاز ۳ مخصوص گاوهای شیری تازه زا می باشد که از لحظه زایش الی ۲ تا ۳ هفته آن‌گاه از زایش ادامه داراست . فاکتور کلیدی رئیس و تغذیه توانایی برای پایش و مشاهده این گاوها برای حصول اطمینان از سلامت آنان در هنگام مواجهه با جیره های غنی از مواد مغذی و انتقال به مجموعه پرتولید می باشد .
آنالیز های ذیل می تواند هر روز برای ارزیابی موقعیت گاوهای این فاز ثبت شود: – محاسبه مصرف طعام را با پایش این‌که گاوها به چه شکل غذا می خوردند یا چطور به طعام حمله می آورند، انجام دهید . مقادیر را تصویب فرمائید یا از سیستم امتیاز دهی (۱= ۰ تا ۳۳ درصد تغذیه می کنند، ۲ = ۳۳ تا ۶۶ درصد تغذیه می کنند، ۳= ۶۶ تا ۹۹ درصد تغذیه می کنند و ۴= تمامی تغذیه می کنند) استعمال نمائید .
دمای تن را تا زمانیکه دما به پایین ۳۹ برسد، روزمره تصویب کنید –
بطور تصادفی به حرکات شکمبه گوش نمایید (گاوها ۱ تا ۲ حرکت در هر دقیقه باید داشته باشند) – ترشحات رحمی را از حیث عطر و ویژگی ها فیزیکی تحت نظر داشته باشید .
– جهت دسترسی به شرایط انرژی، تست کتون را برای ادرار یا شیر انجام دهید جیره خوراکی گاو شیری نو زا می بایست حد واسطی در میان گروه های انتظار وضع حمل و پرتولید باشد . در اینباره، دانش کده ویسکانسین ایالات متحده، توصیه می نماید که تغییرات یک جیره نباید عمده از ۱۰ درصد در یک ماده مغذی مختص باشد ( به عنوان مثال تغییر تحول قابل پذیرش برای میزان ۱/۴ مگاکالری انرژی خالص شیردهی یک جیره انتظار به میزان ۱۰ درصد برابر با ۰/۱۴ واحد تغییر‌و تحول در جیره بعدی یا ۱/۵۴ مگاکالری انرژی خالص شیردهی خواهد بود) .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : چهارشنبه 22 اسفند 1397

کنسانتره دامی را با علوفه خطا نگیریم ؟

چه‌گونه ممکن هست در زندگی روزانه چه بسا در روستاهای دور افتاده از امکانات پیشرفته دولت ها صنعتی از قبیل : اتومبیل،تلویزیون،یخچال و . . . استعمال نمود، اما در تولید،کار و فعالیت های اقتصادی به راه و روش های یکسری قرن پیش ،اقتصاد طبیعی ( کاه و کاه و یه خرده یونجه ) در تغذیه دام ،عمل نمود .

بخش دارای اهمیت طعام دام را علوفه ( دربرگیرنده یونجه و سیلاژ (اینجا کلیک کنید) و میزان زیاد اندکی کاه و کلش ) تشکیل می دهد،کنسانتره دامی تنها یک درصد از وزن دام را به صورت ماده کم آب به خویش اختصاص می دهد ، چه خوب هست ، این مقدار محدود ، از کنسانتره حقیقی و واقعی و با کیفیت تامین شود تا قدرتمند باشد کمبودهای بجای ما‌نده که مصرف علوفه نتوانسته و نمی تواند هم عرضه نماید ، پوشش داده و تامین کند و نه آنکه در بهترین حالت ، نقش علوفه و مواد خشبی را بازی کند . در ادامه نگاه جامع و مبسوطی به کنسانتره دام سبک و سنگین وزن ، شده می باشد و تمام مورد ها ذیل ، حاصل تجربیات یک‌سری ساله کارشناسان و اساتید اهل حرفه می باشد . کارشناسانیکه سالهای سال با جدیت و بصورت کاربردی با چالشهای پیش رو دست و پنجه نرم کرده اند و در راستای تکمیل و انطباق دانش و علم کاربردی خویش با فنآوری روز جهان ، در مسئله رویش و تغذیه صنعتی گونه های دام در عصر های فن ای برگزار گردیده بوسیله کمپانی های دارای اعتبار فرنگی که بصورت تخصصی به دستور و فن تغذیه صنعتی انواع دام کار دارا هستند (مانند شرکت هلندی Trouw Nutrition) ، کمپانی کرده اند و در ترویج و پایه ریزی تجربیات و دانش روز خویش در کارخانه های ذیل پوشش ، بصورت به طور کامل عملی و کاربردی به تیتر مشاور ارشد، کارشناس تغذیه ، مسئول فنی و . . . فعالیت داشته اند و درحال حاضر به کمک آفریدگار بزرگ،کارخانه ایجاد کنسانتره دام زردانه کاران مرند توانسته می باشد با همیاری و تعامل سازنده با این اساتید ، گامهای اساسی و موثری در ایجاد کنسانتره های منحصر پانزده گانه و با انگیزه ایجاد شیر و گوشت ، گوساله ای سلامت با بنیه کار کشته و با کمترین هزینه ، در حالیکه سعی ساخت مثلی و سلامت حیوان با اختلال مواجه نشود ،بردارند .

آرزو آن را داریم،این بزرگان و اساتید حرفه ، همچنان در راستای اهداف و رسالتهای خود چیره و چیره باشند .

مهندس
همایون غفاری

رئیس
برهان شرکت گسترش دام و طیور ماد


کنسانتره دامی چه میباشد ؟ مروری بر مواد مغذی آن،اهمیت و نقش کنسانتره و طریقه مصرف خوراک و کنسانتره 1 .
راهکارهای ساخت تحول در دامداری های سنتی چیست ؟ 2 .
جدول اشکال تولیدها کنسانتره دامی به تفکیک مجموعه های کنسانتره جهت تغذیه صنعتی دام 3 .
برخی از مواد ترکیبی کنسانتره های تولیدی 4 .
مروری بر نرم افزار آمینوکا ( AminoCow® Mepronration evaluator 3 .5) 5 .
اهمیت رعایت عصر عادت پذیری 14 تا 21 روزه نشخوارکنندگان و نقش مدیریت آخور در سود وری بیشتر 6 .
مروری بر کنسانتره های اختصاصی اختصاصی گاو میش ،دوران انتقالی گاو ،گاو نو زا ،گاو بومی 7 .
مروری بر طعام آغازین گوساله ( استارتر 1 ) ، استارتر گوساله با کد کالا 106 8 .
مروری بر کنسانتره گوسفند داشتی با کد جنس 108 9 .
مروری
جامع و مبسوط به ذرت علوفه ای (سیلاژ) بسته بندی شده به تیتر علوفه خوش طعام برای دام
10 .:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : سه شنبه 21 اسفند 1397

از مارس سال 2006، برنامه آزمایشی با سه شرکت بیمه ای که از آوریل سال 2006 جهت فروش مورد تایید قرار گرفته اند، اجرا شده و در اکنون توسعه و گسترش هست . این شرکتها مستلزم به ارایه یک برنامه استراتژیک با بهره گیری از یک قابل انعطاف افزار پورت فولیو (Portfolio) توسعه یافته خاص شدند . این امر سبب ساز به محاسبه هزینه های اداری و هزینه های بیمه اتکایی توسط شرکتها شد . در صورتیکه شرکتها کارایی نمایند کل بازار را در دست بگیرند، هزینه های بیمه اتکایی ارتقاء خواهد یافت البته چنانچه ریسک خود را در کل بازار بسط دهند، این هزینه ها کاهش میابد . شرکتها انتخابهای معقول انجام دادند . در برنامه های نخستین میزان 90 درصد از کل بازار ذیل پوشش قرار گرفت . تعداد اندکی از مناطق (soum) مشتمل بر برنامه های کمپانی نبودند . به خصوص، بعضی از بخشهای (Soum) بزرگی که دامهای معدودی داشتند از این برنامه خارج شدند . کمیته راهبری دولت تلاش و همت می کرد تا این بازده تحت پوشش جهانی قرار گیرد . در اینجا هم وجود دو راندمان یعنی بازده BIP بر مبنای بازار و بازده DRP بر اساس جامعه بعضی تعادلات را به دعوا پیرامون فروش بیمه شاخص دار دامها در محل بوسیله شرکتها ساخت کرد . بدین ترتیب اشاعه پهناور و اطلاع رسانی همگانی برنامه ریزی شد .

پرس پلت

عملیات قرضی برای تخستین بار فرصتی برای خزانه جهانی ساخت می کند تا یک برنامه بیمه کشاورزی را در سطح سرزمین طرح ریزی کرده و انجام دهد . این برنامه منش را برای گسترش کشاورزی پایدار از لحاط مالی هموار می سازد، همینطور یک شراکت عمومی – سری را حمایت می کند که اهداف آن عبارتند از: 1- ارایه پوشش بیمه که مسئله توجه دامداران هست 2- با بازار بیمه ساکن سروکار دارااست و آن را در برابر خسارات فجیع (کاتاستروفی) نگهداری می کند 3- عرضه مالی دولت را محدود می نماید .

هم اکنون

سوال این میباشد که چطور بایستی از پیدایش چنین مشکلاتی پرهیز کنیم؟ از کلیه مهمتر،باید همت کنیم که استرس گرمایی را با آماده کردن محیطی خنک،راحت، دارای تهویه مطلوب و قالبلیت دسترسی کافی به آب به دست کم برسانیم .همینطور با استفتده از مقادیر کافی پتاسیم و سدیم در جیره،حیوانات از طرز محافظت ظرفیت بافری شکمبه و خون کارکشته به بهبود حالت مبنا ی اسیدی خواهند بود .

جایگاه یک عدد از عوامل ابتدایی در پیدایش لنگش،مقدار هنگامی می‌باشد که گاوها به شرایط ایستاده رمز می کنند .خصوصا در شرای مال بستر از بتون باشد .همان گونه که در بالا ذکر شد،زمان های طولانی ایستادن،تعداد موردها کلینیکی لنگش را افزایش داده می باشد .دکتر معالج چارلز گارد(Dr .Charles Guard)از Cornell University می گوید زمانیکه گاوها روی بتون می ایستند،"روی بخش های خاصی از راز پنجه فشار متعددی وارد می شود و ممکن می باشد سبب ساز به ضایعات عروقی از نوع خون‌ریزی یا این که نکروز شود .قبلی از بازه زمانی ایستادن،اگر سم به درستی چیده نشود این فشار موضعی،صدمات بیشتری را به سم وارد می آورد ."

هنگامی که گاو در حالت ایستادن می گذراند،شدیدا زیر تاثیر طراحی تاسیسات میباشد .


▪ در مسئله چک کیفیت طراحی فری استال ها،دکتر جیم نوکک(Dr .Jim

Nocek) خاطر نشان می نماید که حیوانات بایستی قدرتمند باشند تا: ۱) براحتی وارد استال شوند و یا از آن بیرون گردند .

۲) سوای برخورد با قسمت های استال یا با دیگر حیوانات،روی زمین بنشینند یا این که بلند شوند .

۳) در استال براحتی بایستند یا بنشینند .

این کارداران استعمال از استال را تحت تاثیر قرار می دهد .در صورتیکه این موارد قابل پذیرش باشند،تولید کنندگان می بایست به مواردی از پاراگراف کمبود پوشال یا این که مواد بستری،نادرستی ابعاد یا این که ضعف تهویه و کیفیت نا مناسب هوا در استال ها(به خصوص در آب و هوای گرم) اعتنا داشته باشند .

قبلی از پباده سازی استال،تولید کنندگان می بایست مراقب باشند که تجمع بیش از حد گاوها،از دسترسی حیوان ها محجوب تر(مثل تلیسه ها)به غذا جلوگیری نکند یا بازدارنده از استراحت آنها نشود .چنین حیواناتی احتمالا زمان زیادی می ایستند و در وضعیتی قرار می گیرند که ممکن است منجر فرآیندهای ناپایدار تخمیری در شکمبه و نوسانات در PH شکمبه شود .

تغذیه مدیر تغذیه ای مناسب بعنوان رکن دارای اهمیت برای به دستکم رساندن بروز اسیدوز(عامل لنگش)بکار می رود .جیره های حاوی غلظت های بالایی از مواد متراکم (کنسانتره) و کربوهیدرات های فارغ از فیبر(NFC) و تراکم ذیل علوفه و/یا فیبر می تواند خطرساز باشد .

اگرچه تغذیه اشتباه ممکن است در لنگش نقش داشته باشد اما تنها استدلال آن نمی باشد .در مطلب ای که در Progressive Dairyman(مارس ۲۰۰۱( منتشر شد،محققان بطور هفتگی از TMR سه گله گاو شیری در کالیفرنیا که درصد بالایی از لنگش(۳۰ ۲۰ درصد)در آنان گزارش گردیده بود مثال گیری کردند .تراکم فیبر شوینده خنثی(NDF) و NFC در تمام جیره ها کافی بود(NDF≥۳۰% و NFC≤۳۸%) .میزان اجزای جیره نیز در تمام گله ها قابل قبول بود(۱۲ ۸ درصدبیشتر از ۴/۳ اینچ) .به این ترتیب محققین گزارش کردند که گرچه ظواهر این جیره ها مشکلی ندارند اما آسیب و آبسه در سم گاوها همچنان به عنوان یک اختلال اثبات وجود دارد .این مشاهدات باعث شد تا محققین اطمینان حاصل کنند که مدیریت مطلوب فاکتورهایی دیگری(گذشته از در دسترس بودن کربوهیدرات و میزان اجزای جیره)تا حدود زیادی در خودداری از لنگش اهمیت دارااست .(Santos و Overton،۲۰۰۱)لنگش در درحال حاضر حاضر در بخش اعظمی از گله های گاو شیری ایالات متحده نقص‌ مهمی تلقی می شود .تولیدکنندگان بایستی بخاطر داشته باشند که اگر چه تغذیه در اکثر زمان ها مورد ها دلیل تعیین کننده ایست،به ندرت فقط برهان معضلات سم در گاوهاست .درحقیقت در اکثری از گله هایی که لنگش در آنها مشاهده شده استدلال اولیه ممکن است استرس گرمایی می‌باشد که گاوها در جولای(تیر و مرداد)تحت تاثیر آن قرار داشته اند .:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : دوشنبه 20 اسفند 1397
-
لازمات GMP در کارخانه های غذا دام وطیور GMP همه فرآیند ساخت رادر بر می گیرد .
از نقطه آغاز تا اختتام ساخت GMP اصول خودراتعریف می نماید به طور کلی GMP الزاماتی رابه شرح زیر در حیث میگیرد: 1-
ساختمان وتاسیسات : عمل
منزل های خوراک دام می بایست به دسته ای پباده سازی شوند: 1-
از ورود آلودگی وهمچنین ناقلین این عامل ها به داخل تیم خودداری نمایند 2- روند عملیات ایجاد ، حفظ وپاکسازی را تسهیل نموده والودگی غذا رابه دست‌کم برسانند .
3-
مخازن ، لوله ها ، وتچجهیزات از مواد مناسب که امکان آلودگی کمتر وپاکسازی بیشتر دارا‌هستند تنظیم شود 4-
آب قضیه مصرف دارای استاندارد های بهداشتی وکیفیت برای ایجاد خوراک دام باشد 5- فاضلاب ومواد زاید به نحو بهداشتی دفع گردند .
2
– ساخت ، فرآوری ، نگهداری ، حمل و نقل و توزیع غذا دام و مواد اولیه الف : کلیه دست اندرکاران کارخنجات غذا دام در قبال اصول GMP مسئولیت دارا‌هستند .
ب : در همه مراحل ساخت خطرها بهداشت GMP دربرگیرنده موارد پایین بوده که عناصر مدیریت ایجاد مسئول کنترل آن می باشند .
1
– ورود آلودگی در چرخه تولید از خارج 2
– ارتقاء میزان آلودگی از حد مجاز بدلیل موقعیت نگهداری یا فرآفری نامطلوب 3
– سعی حفظ و کالیبراسیون امکانات : الف – همه ابزارهای کمیت سنج ( ترازوها ، دماسنجها و . . . ) باید دارای برنامه کالیبراسیون باشند .
ب – همه دستگاه ها باید دارنده دستورالعمل طریق کار با دستگاه باشند .
4
– روشهای بازرسی و کنترل : الف - مشتمل بر کلیه رینگ های زنجیره تولید می باشد .
ب – دارنده زمانبندی منظم و سیستم بایگانی مستندات می باشد .
ج – سیستمهای بازرسی باید براساس آنالیز خطرات عینی و متناسب با حالت طراحی و اجرا گردند .
واضح میباشد که این سیستم ها می بایست با استانداردهای میان المللی در خصوص بازرسی و در دست گرفتن منطبق داشته باشد .
5
– نمونه برداری ، تست و در اختیار گرفتن در تمام روند تولید الف - هر کارخانه طعام دام بایستی دارنده واحد در دست گرفتن کیفیت ( Quallity Control ) باشد .
ب – نمونه برداری ها براساس اصول استاندارد نمونه برداری و رعایت اندازه ها و مقادیر توسط واحد در دست گرفتن کیفیت چهره پذیرد .
ج – در اختیار گرفتن های حین تولید و بازرسی فرایند فرآوری به عهده واحد در اختیار گرفتن کیفیت است .
در زمینه‌ی – آزمایشگاه داخلی یا تست اکرودیته برای همیاری بایستی دارنده حالت استاندارد باشد .
ه – هر آزمایشگاه چک و میکروبی مواد غذایی بایستی دارنده واحد تضمین کیفیت باشد .
6
– علامت گذاری یا این که لیبل نشانه یا این که Lable باید مطابقت و همخوانی بر کلیه ملزومات قانونی و اطلاعات مربوط به خوراک دام و طیور باشد .
7
– ردیابی و ثبت سابقه خوراک دام و مواد اولیه امکان ردیابی خوراک دام، مواد نخستین و افزودنی‌ها می بایست از نحوه ثبت مناسب اطلاعات برای فراخوانی و جمع آوری به موقع و اثر گذار محصولاتی که اثرات نامطلوب (قطعی و یا این که محتمل) بر سلامتی مصرف‌کنندگان دارند، میسر شود .
8
– فراگیری کارکنان : همه کارکنانی که با تولید، انبارداری و جابجائی خوراک دام در ارتباط هستند می بایست به حد کافی آموزش‌دیده و در زمینه‌ی نقش و مسئولیت خویش درحفظ ایمنی غذایی با خبر باشند .
خطرها
بهداشتی دارای ربط با طعام دام طعام دام و مواداولیه آن بایستی دارنده استانداردهای ایمنی باشند .
مقدار مواد نا مناسب در خوراک دام بایستی دست کم باشد تا میزان تجمعی آن در غذای آدم کمتر ازمیزان مخاطره انگیز (برای سالم انسان) باشد .
یادآوری1- مقررات کدکس در مورد حداکثر مجاز باقیمانده ها (MRL) و حداکثر مجاز باقی مانده مواد خارجی در طعام دام باید رعایت شود . .
یادآوری2- حداکثر مقدار ما‌نده های تعیین گردیده برای غذای آدم (مانند ضوابط کدکس)، در گزینش دست‌کم استانداردهای ایمنی خوراک دام می تواند مورد به کار گیری قرار گیرد .
اقدامات
بهداشتی و در اختیار گرفتن آفات خوراک دام و مواد اولیه، ماشین‌آلات فرآوری، امکانات محافظت و محیط دور و اطراف آنها باید از تمیزکاری حتمی برخوردار بوده و برنامه های موثر در در اختیار گرفتن آفات باید در قضیه آنها اجرا شود .
وسایل و تجهیزاتی که در تولید، فرآوری، حمل و نقل، انبارداری، انتقال، جابجایی و توزین خوراک دام استعمال می گردند می بایست به چهره کاملاً پاک مراقبت شوند .
یادآوری- برنامه های پاکیزه سازی باید اثرگذار باشند و به نحوی اجرا گردند که باقی مانده پاک‌کننده‌ها و گندزداها را به دستکم برسانند .
نقش
سازمان دامپزشکی : مهمترین عوامل ساخت بیماری ها ، باکتری ها خصوصا سالمونلا ومهمترین مرجع انتقال آلودگی به بشر جنس های دامی است،سازمان دامپزشکی مرزوبوم مسوولیت سالم خوراک دام و طیور را بر عهده داشته و در محاسبه بیماری های دامی شناسایی بخشها و منابع آلوده منش سرایت و طریق انتشاربیماری ها خویش را مسول و مکلف به رعایت قانون می داند آنالیز بهداشتی چراگاه ها ، مراتع و بررسی بر کارخانه های طعام دام ، ورود و صدور هر جور مواد غذایی متراکم و مکمل های غذایی دام از دیگر وظیفه های سازمان دامپزشکی مرزوبوم میباشد .
از
دیگر برنامه های آینده سازمان دامپزشکی به مراد ارتقای مرحله کیفی و بهداشتی غذا دام ، طیور و آبزیان مواردی به شرح ذیل می باشد 1-استمرار
فعالیت کمیته علمی وفنی کارخانجات تنظیم طعام دام ، کنسانتره و مرکزها تبدیل ضایعات کشتارگاهی
2- منفعت گیری از مشاوره مراجع دربین المللی ذی صلاح در قالب همکاری مشترک پروژه ای 3- اعمال اصول GMP در کارخانجات تهیه غذا و مراکز نگهداری مواد نخستین مربوطه .

4- اجرای سامانه HACCP درکلیه مراحل ساخت غذا دام وطیور
5- توسعه وتوسعه تمدن بسته بندی و برچسب گذاری خوارک مهیا دامی
6- گسترش ارزیابی های بهداشتی در همه روند تهیه و تنظیم خوارک از مبدا ایجاد یا این که واردات تا تنظیم جنس آخرین و مصرف آن
7- تغییر و تحول وضعیت و با صرفه سازی ساختار حمل و نقل خوراک دام و ارتقای سطح بهداشت آن
8- روش اندازی واحدهای شتسشو و ضد عفونی کامیون های حمل و نقل مواد و خوراک دامی قبل وبعد از بارگیری و تخلیه
9- اجرای دین نامه ها و دستور العمل های بهداشت سازمان دامپزشکی در مورد شرایط بهداشتی واصول فنی انبارها و مرکز ها فرآوری طعام دام در واحدهای رویش دام در هنگام صادر شدن و یا تمدید پروانه بهداشت این مراکز 10-آموزش
ناظرین بهداشت مدیران و شاغلین مراکز پرورشی دام طیور و آبزیان و کارخانجات ساخت خوارک دام 11- جایگزینی رویکرد به کار گیری از غذا دام آماده به جای تولید غذا در واحدهای پرورشی دام طیور و آبزیان .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : يکشنبه 19 اسفند 1397
استعمال
از شبیه‌سازی در تصحیح دام استعمال از شبیه‌سازی در بهبود ژنتیکی حیوان ها می تواند اندازه پیشرفت گزینش را در مورد ها خاصی ارتقاء دهد، به ویژه در مواقعی نظیر سیستم‌های روستایی نشخوارکنندگان که تلقیح تصنعی و مصنوعی ممکن نمی باشد . امروزه هزینه‌های بالای شبیه‌سازی، یک عدد از فاکتورهای عمدة محدودکنندة استفاده از آن به عنوان تکنیکی برای اصلاح دام کاربردی است . گروههای کلونی با اینکه نسبت به برادران-خواهران تنی مضاعف شبیه‌تر هستند، ولی تفاوتهای متعددی از طریق بخش محیطی در صفات مسئله مطالعه وجود داراست که این تفاوتها معمولاً اکثر از 50 درصد کل تنوع را دربرگیرنده می شود .
انتخاب در بین لاینهای زایای کلون شده، امکان استعمال از اثرات غیر ژنتیکی را آماده می‌کند . این اثرات در روشهای متعارف تعیین که از تولیدمثل جنسی برای بهبود حیوانات به کار گیری می‌کنند، به سرویس گرفته نمی‌شوند، امّا بیشترین مقدار تنوع ژنتیکی مشاهده گردیده فی مابین حیوانات از دسته رو به بالا هست . تولید مبتنی بر شبیه‌سازی شایسته ترین حیوانات جمعیت قادر است قابلیت یک جهش زمانی تعالی در اصلاح را فراهم کند، به طوریکه حیوان ها تجاری می‌توانند به حیوانات هسته‌های انتخابی، مضاعف نزدیک باشند . بهر هم اکنون بهبود ژنتیکی در آتی بایستی مبتنی بر استفادة ممتد از تنوع ژنتیکی به وسیلة برنامه‌های انتخابی باشد .
حیوانات
تراریخته تولید حیوان ها تراریخته (ترانسژنسیز) رویه‌ای است که طی آن، یک ژن یا این که چکیده از یک ژن از یک شخص به ژنوم شخص دیگری الحاق شود . حیوانات تراریخته به طور بالقوه میتوانند در مطالعة مکانیسم‌های نقش ژن الحاقی، تغییر و تحول ویژگیهای حیوان بسته به پروتئین سنتز شده، تولید کردن مدلهایی برای بیماری انسانی و یا این که بهبود ایجاد یا مقاومت به بیماری در حیوانات به کار گیری شوند . در اواخر دهة 80 یک سری گروه تحقیقی، موفقیت‌هایی را در انتقال ژن و توسعة موش‌های تراریخته گزارش کردند . توصیف حیوان تراریخته شامل تمام حیواناتی می گردد که از دستکاری مولکولی DNA ژنومی درونی (شامل همگی تکنیک‌های میکروانجکشن DNA به سلول بنیادی جنینی و ساخت موش ناک‌اوت گردیده می‌گردد) ایجاد شده‌اند . از آخرها 1980، تولید موش‌های تراریخته از روش میکرواینجکشن DNA به باطن پیش‌هستة تخم‌ها به تیتر یک تکنیک کاربردی به طور گسترده استعمال گردیده میباشد . با استفاده از تکنولوژی تراریخته در موشها مثل حیوانات تراریختة کدکنندة RNA دارای معنا مخالف، قابلیت و امکان بیش تر کردن یک ژن نو به ژنوم و ارتقا تراز بیان یا این که تغییر و تحول بافت منحصر به فرد بیان یک ژن وجود داراست و مرحله سنتز یک پروتئین مختص کاهش می یابد . حذف یا تبدیل یک ژن مو جود از شیوه نوترکیبی هومولوگها برای به کارگیری از سلولهای بنیادی جنین به موش محدود گردیده بود تا این‌که ورود روشهای شبیه‌سازی انتقال هسته اتفاق زمین خورد .
روشهای
تولید حیوان‌ها تراریخته میکرواینجکشن DNA و انتقال هسته، دو شیوه مسئله به کارگیری در تولید غالب حیوان ها اهلی تراریخته هستند . این فرآیند در توسعة مدل‌های ترانسژنیک، نسبتاً سهل و بی واسطه میباشد . صرفا یک امتزاج ژنی مختص حاوی یک پروموتر و هر ژن دارنده قابلیت ابلاغ را می‌توان کلون کرده و بعد از آن به میزان کافی انقطاع و تخلیص کرده و آن گاه از امتحان آن در کشت سلولی برای انتقال این ژن به سایر پستانداران مبادرت کرد . در مقایسه با مطالعات انتقال هسته، آزمایشات میکرواینجکشن DNA اولین بار در موش انجام شد . با وجود این‌که دسته موش تراریخته نمی‌تواند همیشه الگوی ابلاغ ژن در حیوانات اهلی باشد، ولی آزمایشات مقدّماتی در موشها، یک مولفة اساسی در هر تست انتقال ژن در حیوانات اهلی هست . در حالیکه انتقال هسته ممکن میباشد در شکل فعلی ناکارآمد به حیث آید، قابلیت پیشرفتهای عمدة آینده در پروتکل‌های آزمایشی، آن را کارآمد می کند . ارتقا احتمال هدف‌گیری ژن از طرز ژیوند هسته‌ای می تواند قابلیت کاربرد حیوانات تراریخته را در تولید داروهای انسانی آماده نماید . اخیراً تکنیک کارآمد دیگری برای حیوان ها تراریخته بر شالوده استفاده از وکتورهای لنتیورال برای انتقال اووسیت‌های گاوی و خوکی تولید شده می باشد () . این وکتورها از حیث مقدار تراریختی و بیان، دوچندان کارآمدتر از میکرواینجکشن می‌باشند . یکی از محدودیت‌های آن این می باشد که اندازة ترانس ژنها و ژروموتر داخلی آنان بایستی کمتر از 5/8 کیلوباز باشد .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : شنبه 18 اسفند 1397
آنستروس
و استروس در گاوهای شیری گزینش ظریف ،درست و اثر گذار فحلی در گاو شیری از مهم‌ترین اجزا یک برنامه رئیس تولید مثلی در صنعت گاو شیری می‌باشد . استروس (estrus=heat) یا این که فحلی عصر ای هست که حیوان ماده به حیوان نر اذن جفت گیری می دهد وآنستروس عصر ای میباشد که فحلی در دام پیدایش نمی کند .تشخیص اشتباه فحلی گاوداران از عوامل حساس اختلاف در برنامه های ایجاد مثلی یک گله می باشد .
مشاهده انفرادی گاوها در مقطع فحلی به عامل پایین مشکل می باشد : تخمدان گاو عمل منظمی ندارد و وجود گونه های درچرخه ایجاد مثلی (فحلی )باعث ساخت آنستروس گاو می شود . همینطور مشاهدات اندک توجه پرورش دهندگان با عث تشخیص خطا گاوهای فحل می شود که ادله دوم همگانی خیس می باشد . مرحله گستردگی این مشکلات در در بین گاوها متعدد میباشد . درصد گاوهایی که تا 60 روزگی فاقد چرخه نرمال فحلی می باشند دامنه ای کمتر از 5 درصد تا بیش از 20 درصد دارا هستند و درصد غلط (شکست ) در عصر فحلی دامنه ای از (15 › )تا (60 › ) درصد دارا هستند .
تشخیص
اختلال (معضل) : ثبت معاینات دامپزشک در مسئله تخمدان های گاو در گزینش اختلال مضاعف حیاتی می باشد .معاینات دست کم هر ماه یک بار انجام می شود . به طوری که برای گزینش آنستروس یا این که خطای فحلی ثبت مورخ اول فحلی و مشاهدات چهره گرفته لازم می باشد . در حالتی که در گله ای این رکورد وجود نداشته باشد یا این که ساخت کننده اقدام به ثبت داده ها نکرده باشد توده آوری و ثبت اطلاعات قدم نخستین در شناسایی نقص‌ می باشد . هر یک سری که جمع آوری این داده ها برای انجام مقایسات صحیح و مضمون‌ دار 6 تا 9 ماه طول می کشد . رکوردهای گرفته گردیده از دوسوم گله (کل گله )جمع آوری می‌گردد .
آنستروس
(anestrus) : تشخیص گاوهایی که دارنده که می باشد تخمدانی می باشند ، در صورتی‌که بیش از 15 درصد گله دارنده چه کسی است باشد برای رفع ایراد می بایست مبادرت دورازشوخی نمود بر پایه داده ها و اطلاعات ثبتی در زمینه معاینات گاوها ، هر دام را تا 90روز بعد از زایش بایستی تست نمود . معاینات هر ماه یک توشه انجام می شود درصد گاوان (قبل تا از 60 روز پس از آبستنی ) که تا 60 روزگی کار تخمدانی نشان می دهند حساب و کتاب و چک می شود . اگر بیش از 10درصد دام های گله ای ، عمل تخمدانی نداشته باشند ( نسا روز 60 پس از زایش ) دارنده یک نقص‌ می باشند . در حالتی که معاینات 2 توشه در ماه انجام شود درصد گاوان قضیه معاینه و مورد محاسبه قرار گرفته به یاور نتایج آن پیشین تا 35 روزگی و 45روزگی مشخص و معلوم می گردد .به طوری که در یکی از معاینات عدم عمل تخمدان معلوم می شود . گله ای که بیش از 35 درصد دام هایش تا روز 35 آبستنی مواجه با عدم فعالیت تخمدانی شود و یا وجود بیش از 5 درصد دام های غیرفحل تا روز 45 آبستنی ،نشان از یک معضل در آنستروس می باشند .
در‌صورتی‌که معاینات بیش از دو بار در ماه صورت بگیرد درصد دام های معاینه گردیده و نتایج آنها در مورخ های پیشین از 24 ،32و40 روز سپس از زایش ذکر می‌گردد به طوری که دستکم یک معاینه برای آزمایش فعالیت تخمدانی دام انجام می شود . در گله های نرمال ، 50 درصد گاوان تا روز 24 دارای کار تخمدانی بوده و برای دوران های دیگر بیش از 70 و 95 درصد ذکر گردیده است .
متوسط روزهای آن‌گاه از زایش در گاوهای نرمال(Britt .j .etal j .Anim .sci .39:915
-919) متوسط
24
38
روز بعد از آن از زایش (1) در زمانی که 95 در صد گاوان فعالند .
40
روز 63
روز زمانی که 70 درصد گاوان دارنده فعالیت می باشند .
32
روز 50
روز نوع
فعالیت کار
تخمدانی (2) عمل
فحلی (3) خطاهای
فحلی چه کسی است
تخمدانی محاسبه تعدادروزاز زایش تا مشاهده فحلی ابتدا در گاو در تشخیص نادرست مضاعف موثراست .
گزینش متوسط (میانگین ) روز ها تا اول فحلی و درصد گاوانی که فحلی آن ها پیشین از 50 و 63 روزگی (بعد از زایش )مشخص شده میباشد . بیش از 70 درصد گاوان فحل تا 50 روزگی و بیش از 95 درصد گاوان تا 63 روزگی انتخاب شرایط می گردند . به طوری که اگر تعداد روز تا فحل نخست بیش از 50 تا 63 روز باشد وجود یک مشکل در فحلی گله اضطراری می باشد . تغذیه ناکافی و عفونت رحمی 2 دلیل عمده در ساخت آنستروس گله گاوان شیری می‌باشد و انرژی در این در بین اهمیت ویژه ای داراست . همچنین توجه به جفت ماندگی ، تیپ و مساله زایش ، سخت زایی Dystocica در گله حتمی می باشد .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : پنجشنبه 16 اسفند 1397
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)