تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل
بستن تبلیغات [X]
خرید گاو شیری
گذشته اندرز میکرد زخرید گاو شیری می بایست ازسالم و بیمارنبودن آن اطمینان پیدا فرمائید . باید توجه فرمائید که گاو موضوع حیث به طور آراسته واکسینه گردیده هست وکارت بهداشت دارااست . یک گاو سالم،‌تحرک کافی،‌چشمان شفاف، درشت و براق،‌موهای براق و تمیز،‌گوش برجسته و سیخ ،‌پوزه صاف و مرطوب و لب های گشاده داراست .
دقت کنید تا تکان های غیرعادی گاو را با تحرک وشادابی آن خطا نگیرید . گاو را جنبش دهید تا ازمناسب بودن مسافت سم ها،‌راه رفتن منظم گاو ولنگ نزدن آن،‌ مطمئن شوید .

خصوصیت
های مخصوص گاوهای شیری 1-
قد و قامت(اندازه قد) عالی می باشد بدانید که قد حیوان اثری درشیردهی آن ندارد .
البته گاو کوچک و ضعیف به علت این که نمی تواند غذای بیشتری بخورد ودرتلقیح تصنعی به اسپرم های خوب،‌جواب نمی دهد،‌برای حفظ مطلوب نمی‌باشد .
در هر صورت گاوها را به سه مدل تقسیم می کنند: 1-
قد بلند به ارتفاع 150 تا 5/147 سانتی متر 2-
قد متوسط به ارتفاع 140 تا 5/137 سانتی متر 3-
کوتاه قد به ارتفاع 130 تا 5/127 سانتی متر 2-
عمق بدن عمق بدن گاوشیری را با خط کشهای اختصاصی (کولیس) اندازه گیری می نمایند . البته با دیدن ظواهر گاو نیزمی توان به عمق بدن آن پی برد . به طوری که هرچه مسافت گودال شیر تا آخرین دنده ازقسمت عقبی حیوان عمده باشد، آن حیوان غذای بیشتری می تواند بخورد و قدرت تولیدبالاتری دارد . ولی این صفت ارتباط مستقیمی بامیزان تولید شیر ندارد ولی درعمراقتصادی وتوانایی گاو برای ایجاد بخش اعظم اثر دارااست .
3-
زاویه دار بودن بدن درمنظر پشتی این صفت به طور مستقیم با شیرواری گاو ارتباط داراست . زاویه داربودن یعنی هر وقت از عقب حیوان به سمت سرش نگاه کنیم،‌یک زاویه تیز که در سمت نهایی گردن باریکتر می شود،‌ببینیم . هرچه این زاویه تیزترباشد ، دام ازنظر خصوصیت های شیرواری،‌وضعیت بهتری دارااست . اما باید دقت داشته باشید که نباید این صفت را با لاغری گاو خطا گرفت .
زاویه داربودن گاو درمنظر پشتی نشان می دهد که این گاو سروگردن کشیده،‌ دنده های برجسته و ظریف وبدنی کشیده و موزون داراست . درحقیقت کمر صاف، سفت و قوی،‌گردن نازک و کشیده، نداشتن غبغب وزاویه داربودن گلو موجب به وجود وارد شدن چنین زاویه ای شده می باشد .
-
عرض وزاویه کپل عرض کپل رابطه مستقیمی با زایمان آسوده وبه جهان وارد شدن گوساله سالم و درشت دارااست . هرچه پهنا کپل گاو شیری عمده باشد، بهتر می باشد . برای پی بردن عرض کپل، کافی می‌باشد که فاصله دو استخوان مفصل خاصره راست و چپ گاو را میزان گیری کنیم . فاصله این دو، نشان دهنده عرض کپل گاو می باشد .
نکته
مهم نکته مهم دیگر این هست که زاویه کپل گاو می بایست یک شیب ملایم از سمت برجستگی مفصل ران به استخوان ورکی زیر گاو داشته باشد . برای اندازه گیری این زاویه می بایست به استخوان مفصل ران گاو توجه فرمایید وشیب آن را نسبت به محل پین گاو آنالیز فرمائید . شیب فراتر و شیب تحت تر برای گاو شیری مطلوب نیست و موجب ناراحتی هایی درتولید نظیر وخروج ناقص ترشح های رحمی گاو می شود . همینطور دقیق بودن و یک نواختی دم ازمحل اتصال تا انتها،‌نشان دهنده شیرواری گاو میباشد .
5-
پاها و صورت قرارگرفتن آنها -
پاهای جلو پاهای جلو می بایست بدون واسطه وبدون خمیدگی به تن وصل شده باشند و بیش از حد بلند یا این که کوتاه نباشند . همینطور فاصله دو پا،‌نشان دهنده پهنا سینه هست . عرض سینه متوسط ویا بیش ازحد متوسط درعمر اقتصادی حیوان وشیرواری گاو اثر دارااست .
-
پاهای عقب عالی می‌باشد بدانید که موقعیت دو مفصل خرگوشی گاو درشیرواری آن اثر دارااست . به طوری که هرچه مفصل پاهای عقب گاو ظریف خیس باشد،‌گاو شیروارتر می باشد . به علاوه پاهای عقب گاو درمنظر پشتی بایستی بدون واسطه و فارغ از انحراف به داخل تن وصل باشند . به طوری که بتوان مستطیلی را در بین دو پای عقب گاو ترسیم کرد . در شرای دو مفصل پاهای عقب گاو به نیز نزدیک و پاها و سم ها به خارج منحرف باشند،‌کمترین قیمت را به آن گاو می دهند . هم اکنون آنکه پاها می بایست بدون انحراف و مفصل های خرگوشی می بایست با ران،‌ پاها و سم ها، موازی باشند .
در شرای پاهای گاو را از پهلو نگاه فرمایید بایستی مفصل های خرگوشی پاهای عقب داسی صورت باشند . البته بایستی توجه کنید که گهگاه ممکن است گاو به عامل اشکال درلگن ویا عفونت،‌ سم ها و پاهای خویش را به داخل کج نماید . به این ترتیب نباید این زمینه را با خمیدگی داسی صورت پاهای عقب اشتباه گرفت .
6-
ارتفاع پستان عقبی این طول نشان دهنده گنجایش تولید شیر درگاو میباشد . برای تحلیل این صفت کافی میباشد فاصله زیر فرج دام را تا محل اتصال پستان به تن گاو میزان بگیرید . هرچه این فاصله کمتر باشد، بهتر است .
7-
عمق پستان عمق پستان یعنی بررسی شرایط کف پستان (به غیر از نوک آن) با مفصل خرگوشی پاهای عقب . ولی صحیح می‌باشد که هرچه پستان بزرگتر باشد،‌شیر بیشتری را درخود جای می دهد،‌ولی یک پستان با عمق بیشتر(حجیم تر)زودتر به آسیب و ورم پستان کثیف می شود .
بنابراین دربررسی این صفت بایستی به سن دام اعتنا کرد . به طوری که هرچه سن دام بالاتر رود، عمق پستان اکثر می شود . درتلیسه ها می بایست کف پستان نسبت به مفصل خرگوشی،‌حدود 3 انگشت(5 سانتی متر)بالاتر قرار گرفته باشد .
8-
نگه دارای پستان ها(لیگامان ها) نگه دارنده ها درحقیقت رباط های وسطی محفظه پستان می باشند . این رباط ها چنان درمنظره پشتی قرارگرفته اند که به حیث می آید محیط پستان به دو نصیب تقسیم شده هست . رباط ها درحقیقت نگه دارنده های کلیدی واولیه پستان هستند .همچنین عامل مهمی درنگه داشتن پستان درمحل حساس خویش میباشند . در صورتی‌که نگهدارنده پستان ضعیف باشد،‌پستان به شرایط ریلکس و پاندولی درمی آید . درنتیجه ارتفاع قدمت اقتصادی گاو اندک می شود . به این ترتیب هنگام خرید یک گاو شیری باید اعتنا داشت که درمنظره پشتی درحالی که پستان پرازشیر هست ، اواسط پستان گاو ، خط وجود داشته باشد . همینطور این خط و رخنه‌ بین پستانی،‌عمیق و سراسر پستان را فراگیر باشد .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : جمعه 2 فروردين 1398
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)