تبلیغات شما اینجا گیفت کارت اپل
بستن تبلیغات [X]
آنستروس و استروس در گاوهای شیری
آنستروس
و استروس در گاوهای شیری گزینش ظریف ،درست و اثر گذار فحلی در گاو شیری از مهم‌ترین اجزا یک برنامه رئیس تولید مثلی در صنعت گاو شیری می‌باشد . استروس (estrus=heat) یا این که فحلی عصر ای هست که حیوان ماده به حیوان نر اذن جفت گیری می دهد وآنستروس عصر ای میباشد که فحلی در دام پیدایش نمی کند .تشخیص اشتباه فحلی گاوداران از عوامل حساس اختلاف در برنامه های ایجاد مثلی یک گله می باشد .
مشاهده انفرادی گاوها در مقطع فحلی به عامل پایین مشکل می باشد : تخمدان گاو عمل منظمی ندارد و وجود گونه های درچرخه ایجاد مثلی (فحلی )باعث ساخت آنستروس گاو می شود . همینطور مشاهدات اندک توجه پرورش دهندگان با عث تشخیص خطا گاوهای فحل می شود که ادله دوم همگانی خیس می باشد . مرحله گستردگی این مشکلات در در بین گاوها متعدد میباشد . درصد گاوهایی که تا 60 روزگی فاقد چرخه نرمال فحلی می باشند دامنه ای کمتر از 5 درصد تا بیش از 20 درصد دارا هستند و درصد غلط (شکست ) در عصر فحلی دامنه ای از (15 › )تا (60 › ) درصد دارا هستند .
تشخیص
اختلال (معضل) : ثبت معاینات دامپزشک در مسئله تخمدان های گاو در گزینش اختلال مضاعف حیاتی می باشد .معاینات دست کم هر ماه یک بار انجام می شود . به طوری که برای گزینش آنستروس یا این که خطای فحلی ثبت مورخ اول فحلی و مشاهدات چهره گرفته لازم می باشد . در حالتی که در گله ای این رکورد وجود نداشته باشد یا این که ساخت کننده اقدام به ثبت داده ها نکرده باشد توده آوری و ثبت اطلاعات قدم نخستین در شناسایی نقص‌ می باشد . هر یک سری که جمع آوری این داده ها برای انجام مقایسات صحیح و مضمون‌ دار 6 تا 9 ماه طول می کشد . رکوردهای گرفته گردیده از دوسوم گله (کل گله )جمع آوری می‌گردد .
آنستروس
(anestrus) : تشخیص گاوهایی که دارنده که می باشد تخمدانی می باشند ، در صورتی‌که بیش از 15 درصد گله دارنده چه کسی است باشد برای رفع ایراد می بایست مبادرت دورازشوخی نمود بر پایه داده ها و اطلاعات ثبتی در زمینه معاینات گاوها ، هر دام را تا 90روز بعد از زایش بایستی تست نمود . معاینات هر ماه یک توشه انجام می شود درصد گاوان (قبل تا از 60 روز پس از آبستنی ) که تا 60 روزگی کار تخمدانی نشان می دهند حساب و کتاب و چک می شود . اگر بیش از 10درصد دام های گله ای ، عمل تخمدانی نداشته باشند ( نسا روز 60 پس از زایش ) دارنده یک نقص‌ می باشند . در حالتی که معاینات 2 توشه در ماه انجام شود درصد گاوان قضیه معاینه و مورد محاسبه قرار گرفته به یاور نتایج آن پیشین تا 35 روزگی و 45روزگی مشخص و معلوم می گردد .به طوری که در یکی از معاینات عدم عمل تخمدان معلوم می شود . گله ای که بیش از 35 درصد دام هایش تا روز 35 آبستنی مواجه با عدم فعالیت تخمدانی شود و یا وجود بیش از 5 درصد دام های غیرفحل تا روز 45 آبستنی ،نشان از یک معضل در آنستروس می باشند .
در‌صورتی‌که معاینات بیش از دو بار در ماه صورت بگیرد درصد دام های معاینه گردیده و نتایج آنها در مورخ های پیشین از 24 ،32و40 روز سپس از زایش ذکر می‌گردد به طوری که دستکم یک معاینه برای آزمایش فعالیت تخمدانی دام انجام می شود . در گله های نرمال ، 50 درصد گاوان تا روز 24 دارای کار تخمدانی بوده و برای دوران های دیگر بیش از 70 و 95 درصد ذکر گردیده است .
متوسط روزهای آن‌گاه از زایش در گاوهای نرمال(Britt .j .etal j .Anim .sci .39:915
-919) متوسط
24
38
روز بعد از آن از زایش (1) در زمانی که 95 در صد گاوان فعالند .
40
روز 63
روز زمانی که 70 درصد گاوان دارنده فعالیت می باشند .
32
روز 50
روز نوع
فعالیت کار
تخمدانی (2) عمل
فحلی (3) خطاهای
فحلی چه کسی است
تخمدانی محاسبه تعدادروزاز زایش تا مشاهده فحلی ابتدا در گاو در تشخیص نادرست مضاعف موثراست .
گزینش متوسط (میانگین ) روز ها تا اول فحلی و درصد گاوانی که فحلی آن ها پیشین از 50 و 63 روزگی (بعد از زایش )مشخص شده میباشد . بیش از 70 درصد گاوان فحل تا 50 روزگی و بیش از 95 درصد گاوان تا 63 روزگی انتخاب شرایط می گردند . به طوری که اگر تعداد روز تا فحل نخست بیش از 50 تا 63 روز باشد وجود یک مشکل در فحلی گله اضطراری می باشد . تغذیه ناکافی و عفونت رحمی 2 دلیل عمده در ساخت آنستروس گله گاوان شیری می‌باشد و انرژی در این در بین اهمیت ویژه ای داراست . همچنین توجه به جفت ماندگی ، تیپ و مساله زایش ، سخت زایی Dystocica در گله حتمی می باشد .


:: برچسب ها : پرس پلت ,
ن : علی پور
ت : پنجشنبه 16 اسفند 1397
جهت اطلاع از کد های قالب و ویــــرایش قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.

نام :
وب :
پیام :
4+2=:
 
(بارگزاري مجدد)